„Dziś Oświęcim razem z okolicami jest pusty. Międzynarodowy cmentarz, ciągnący się na przestrzeni kilkunastu kilometrów. Okoliczna ziemia czerwieni się kroplami jarzębin - nieprzeliczonymi jak krople krwi, które na nią padały przez szereg lat.”
O najciemniejszej karcie historii ludzkości pisze Seweryna Szmaglewska, która po aresztowaniu przez gestapo w roku 1942 za udział w konspiracji, trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau. Wspomnienia Autorki spisane zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej zostały dołączone do materiałów oskarżenia przeciw oprawcom hitlerowskim podczas Międzynarodowego Trybunału w Norymberdze.
Tę reportażową powieść warto wysłuchać nie tylko ze względu na plastyczność opowieści, sugestywny styl, czy bogactwo myśli lecz przede wszystkim ze względu nad historię w niej zapisaną. Odarte z powieściowej fikcyjności wspomnienie jest świadectwem Zagłady ale także przestrogą dla kolejnych pokoleń.
Seweryna Szmaglewska - urodziła się w 11 lutego 1916 Roku w Przygłowie znana przede wszystkim jako autorka powieści przygodowej dla młodzieży „Czarnych stóp” oraz wspomnień z obozu koncentracyjnego „Dymy nad Birkenau”. Podczas wojny więziona w Auschwitz-Birkenau. Jako jedyna Polka zeznawała w procesie norymberskim. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Pisarka zmarła w wieku siedemdziesięciu sześciu lat w Warszawie
Katarzyna Błaszczyńska – aktorka ukończyła aktorstwo i scenopisarstwo w PWSFTviT w Łodzi. Na co dzień współpracuje z Teatrem Śląskim, znana z ról w „Morfinie”, „Skazanym na bluesa”, a także „Piątej stronie świata”. Interpretacja „Dymy nad Birkenau” jest jej debiutem lektorskim.