W numerze znajdziesz szczegółowe informacje na temat odpadów, ich podziału, klasyfikacji i ogólnych zasad postępowania z nimi. Ponadto dowiesz się, jakie wymagania formalne muszą spełnić podmioty mające do czynienia z odpadami, poznasz przydatne wskazówki dotyczące opracowywania dokumentacji, prowadzenia ewidencji, a także zakres składanych sprawozdań odpadowych. Powstające w przedsiębiorstwie odpady klasyfikuje się przez zaliczenie ich do odpowiedniej grupy, podgrupy i rodzaju odpadów wymienionych w rozporządzeniu ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów. Jak to wygląda w praktyce? Tego dowiesz się dzięki lekturze tekstu na str. 3.
Gospodarkę odpadami należy prowadzić w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Istnieje określona grupa procesów, które zaliczane są do możliwych dróg postępowania z odpadami. Jeżeli jesteś ciekawy, jakie to procesy, polecamy lekturę artykułu na str. 8.
Zgodnie z ustawą o odpadach działalność powinno się zaplanować i prowadzić tak, aby w pierwszej kolejności zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ich ilość. Nie da się jednak całkowicie wyeliminować powstawania odpadów. Z jakimi obowiązkami wiąże się wytwarzanie odpadów? Dowiesz się tego dzięki lekturze tekstu na str. 13.