Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Beskid Niski
Niewysokie, zalesione góry o krętych grzbietach i wcinających się w zbocza jarach nie są na pierwszy rzut oka specjalnie atrakcyjne. Jednak dla wtajemniczonych kryją w swoich dolinach wiele cennych skarbów kultury.
Beskid Niski był przed II wojną światową obszarem gęsto zaludnionym. Doliny zamieszkiwała ludność pochodzenia rusińskiego, nazywana przez sąsiadów Łemkami. W latach 1945-47 została wysiedlona - początkowo na ziemie radzieckiej Ukrainy, w drugim etapie tych, którzy nie chcieli wyjechać dobrowolnie, przesiedlono przymusowo na ziemie zachodnie i północne.
Obecnie w wyludnionych dolinach pozostały tylko nieliczne ślady podmurówek, kamienne przydrożne krzyże i wciąż kwitnące wiosną drzewa owocowe. We wsiach, które zostały po wojnie zasiedlone, zachowały się również drewniane cerkwie, często arcydzieła ludowej architektury. Środkową część Beskidu Niskiego obejmuje, działający od 1995 r., Magurski Park Narodowy, w którym chronione są przede wszystkim ekosystemy leśne.