Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Jałta
Miasto nad brzegiem Morza Czarnego, położone 79 km od Symferopola. Półkolistą zatokę otacza łańcuch wzniesień: od północnego wschodu Nikitskaja Jajła, schodząca ku przylądkowi Martjan, od zachodu góra Mogabi, ciągnąca się rzędem skalistych wzgórz w kierunku cypla Aj-Todor, a pomiędzy nimi - Jajtańska Jajła. Wznoszące się w mieście wzgórze Darsan i odnogi grzbietu Iograf dzielą teren na dwie doliny rzeczne: Uczan-Su (Wodospadowa) i Dereka (Bystra).
Nazwa miasta pochodzi z języka greckiego: „jałos”, tzn. brzeg.
Jałta liczy 100 tys. mieszkańców i jest administracyjnym centrum całego regionu uzdrowiskowego, noszącego nazwę Wielka Jałta. Ma on długość 72 km i w jego skład wchodzą: od zachodu Foros, Gołuboj Zaliw, Simeiz, Ałupka, Mischor, Koreiz, Gaspra, Oreanda, Liwadia, Jałta, Massandra, Nikita i Gurzuf, a także kilka mniejszych miejscowości. Mieści się tu 170 sanatoriów, w których leczy się ponad 470 tys. ludzi rocznie. Corocznie Jałtę odwiedza blisko 2 mln turystów. Warto tu zajrzeć, mimo że początkowo wielkie bloki i wysokie ceny nie robią dobrego wrażenia, a plaże są małe, bardzo zatłoczone i grubokamieniste.