Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Kotlina Jeleniogórska
Procesy tektoniczne, a później wietrzeniowe i denudacyjne wycięły w rozległym masywie granitowym największe w Sudetach obniżenie o łącznej powierzchni 270 km2. Od południa piętrzy się nad nim grzbiet Karkonoszy, od zachodu naturalną barierę stanowią Góry Izerskie, od północy - bardzo stare, mocno zniszczone Góry Kaczawskie, a od wschodu - granitowo-metamorficzne Rudawy Janowickie. Również terenu samej kotliny nie sposób uznać za monotonny: sprawiają to urozmaicone Wzgórza Łomnickie (506 m n.p.m.), łączące się z Pogórzem Karkonoskim.
Stare tradycje osadnicze sprawiły, że jest tu wiele miejscowości, które posiadają interesujące zabytki, a jednocześnie stanowią ważne punkty wyjściowe do poznawania regionu. To także ważny węzeł komunikacyjny, kolejowy i drogowy, zwłaszcza dzięki pobliskim przejściom granicznym do Republiki Czeskiej. Niemal w centralnym miejscu regionu ulokowała się jego najważniejsza miejscowość - Jelenia Góra.