"Praktyczny przewodnik po zmianach. Przedstawia sposoby obliczania stanów zatrudnienia oraz dokumentowania niepełnosprawności i szczególnych schorzeń pracowników w przedsiębiorstwach, urzędach, jednostkach systemu oświaty i przywięziennych zakładach pracy, a także w zakładach wystawiających ulgi we wpłatach na PFRON. Rewolucja w wpłatach na PFRON: mniejsze ulgi, nowe obowiązki i zmiany w procedurze. Kto skorzysta, a kto zapłaci więcej?
Czy można zgodnie z prawem obniżyć wpłaty? Od 1 lipca 2016 obowiązują ważne zmiany dla wszystkich firmy, które płacą składki na PFRON, bo nie osiągają wymaganego poziomu zatrudnienia niepełnosprawnych. Sposobem na ich obniżenie i skorzystanie ze specjalnych ulg jest dokonanie zakupu u pracodawcy, który zapewnia wysoki wskaźnik zatrudnienia osób z dysfunkcjami. Wraz z początkiem wakacji zmienią się warunki uzyskania takich preferencji. Zacznie obowiązywać również nowy wzór obliczania ulgi. Aby na nowych przepisać skorzystać będzie trzeba pamiętać o terminowym wystawianiu informacji o ulgach. Dodatkowo na sprzedającego nałożono zostanie obowiązek prowadzenia ewidencji takich informacji. Obniżony zostanie również limit pokrywalności wpłat na PFRON ulgami- z 80 do 50 proc. kwoty wypłaty.
Wydawnictwo „Rewolucja w wpłatach na PFRON”, to praktyczny przewodnik po zmianach. Na konkretnych przykładach specjaliści dowiedzą się, jak prawidłowo obliczać stan zatrudniania niepełnosprawnych pracowników w firmach, urzędach, jednostkach systemu oświaty i przywięziennych zakładach pracy, a także w zakładach wystawiających ulgi we wpłatach na PFRON.
Zobowiązany do wpłat będzie mógł obliczyć zoptymalizowaną wpłatę, a udzielający ulg -- prawidłowo ustalić kwotę preferencji. Omawiana problematyka koresponduje ze sposobem wypełniania, zamieszczonych w ostatniej części opracowania: miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-1), deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, DEK-I-u, DEK-II-a, DEK-II-b, DEK-II-u, DEK-W, DEK-R, DEK-Z), informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia (INF-U i INF-1-u)."