Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Rijeka
Rijeka leży na północnym wybrzeżu zatoki Riječki zaljev, u podnóża masywu górskiego Risnjak, nad rzeką Riječina. Na miejscu starej liburnijskiej twierdzy Rzymianie utworzyli osadę Tarsaticae, wzmiankowaną Historii naturalnej Pliniusza Starszego (I w.) oraz w utworze Almagest Ptolemeusza (II w.), pełniącym w swoich czasach funkcję atlasu świata. W VII w. przybyli tu Słowianie, którzy w obrębie dawnych murów założyli osadę. Potem miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk, aż pod koniec XV w. stało się częścią imperium Habsburgów. W 1709 r. Karol VI nadał Rijece status wolnego portu, a jego córka, Maria Teresa, utworzyła odrębną wolną prowincję ze stolicą w mieście. Pierwszą stocznię, podległą władzom Rijeki, zbudowano już w 1729 r. w pobliskiej Kraljevicy. W 1867 r., kiedy powstały Austro-Węgry, Rijeka znalazła się pod zwierzchnictwem węgierskim. Po I wojnie światowej wraz z okolicą stała się przedmiotem sporu między Włochami a Jugosławią. W maju 1945 r. znalazła się w granicach tej ostatniej, wciąż jednak mieszka tu liczna mniejszość włoska.
Miasto słynie z tzw. Morčići - biżuterii zdobionej głową Murzynka w kolorowym turbanie. Historia jej produkcji sięga XVI w. Jubiler, który w tradycyjny sposób ją wyrabia, ma siedzibę w budynku przy ulicy Uľarskiej 12 (nieopodal informacji turystycznej) i tam też można dokonać zakupu. Morčicia zwykli nosić piraci jako kolczyk w uchu. Gdyby w razie sztormu albo innego wypadku ktoś znalazł na brzegu ciało pirata, miał prawo zabrać jego kolczyk pod warunkiem, że sprawił piratowi pochówek. Wówczas Morčić przynosił szczęście. Tradycja mówi, że Morčicia nie powinno się kupować dla siebie, bo może przynieść pecha.
Rijeka znana jest również z karnawału - organizowany w lutym słynny Riječki Karnawał jest największą tego typu imprezą w kraju. Dziś Rijeka jest trzecim co do wielkości miastem w kraju (ok. 170 tys. mieszkańców), największym portem i w większym stopniu ośrodkiem przemysłowo-handlowo-komunikacyjnym aniżeli turystycznym.