Otrzymywanie wysokich plonów wiąże się z zapewnieniem zbożu odpowiedniej ilości składników pokarmowych, a także ochroną roślin przed zagrażającym im agrofagami. Jednak by było to możliwe, każdy producent powinien dysponować wiedzą o zagrażających agrofagach, ich biologii i rozwoju, warunkach sprzyjających ich pojawianiu się, objawach, a także fazie rośliny uprawnej, w której w sposób szczególny jest narażona na działanie tych czynników.
Ważna jest również znajomość metod ograniczania oraz zwalczania agrofagów. Natomiast wiedza dotycząca niedoborów składników pokarmowych pozwala zapewnić odpowiednie odżywienie roślin, co przekłada się na poziom uzyskiwanych plonów. Agro Wydawnictwo wraz z specjalistami z COBORU, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opracowało Atlas Zboża, który jest kompendium wiedzy odnośnie chwastów, chorób, szkodników oraz niedoborów. Znajdują się w nim opisy wyglądu, objawów, rozwoju, szkodliwości oraz metod zwalczania agrofagów, jakich można spotkać w uprawach zbożowych. Zawiera również opisy oraz przykłady niedoborów pokarmowych. W publikacji podane zostały także progi szkodliwości, które stanowią podstawę w podejmowaniu decyzji o wykonaniu zabiegu chemicznego. W atlasie można także znaleźć substancje czynne polecane do zwalczania agrofagów. Przygotowaliśmy również sposoby monitorowania chwastów, szkodników, chorób oraz niedoborów pokarmowych.
Dodatkowo poruszamy również integrowaną ochronę roślin w kontekście uprawy zbóż, jak również opisujemy zjawisko fitotoksyczności. Publikacja jest bogato ilustrowana, dzięki czemu ułatwia przeprowadzanie lustracji polowych. Publikacja zawiera również fazy rozwojowe zbóż.